Klíště a ehrlichióza

Co způsobuje ehrlichiózu?

Lidská granulocytární ehrlichióza (anaplazmóza) je další infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophila (odtud starší označení nemoci), která napadá bílé krvinky, proniká do nich čímž snižuje jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění nazývané lidská granulocytární ehrlichióza. Ehrlichióza je onemocnění, které, pokud není léčeno, může mít závažné následky zvláště u lidí se sníženou obranyschopností.

 

Příznaky a průběh onemocnění

Ehrlichiózu je složité diagnostikovat jen podle klinických příznaků. Projevuje se horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím 3 –7 dní, často ale mnohem déle. Doprovázeno bývá bolestí hlavy a svalů, jen ve 20% se vyskytuje vyrážka.

 

Léčba

Ehrlichióza je naštěstí v časných stadiích dobře léčitelná. Nejvhodnější je antibiotická léčba preparáty obsahujícími doxycyklin nebo rifampin. Na rozdíl od borelioz je použití penicilinových (beta-laktamových) nebo makrolidových antibiotik neúčinné. Vyšetření infekčnosti klíštěte, v kombinaci s klinickými příznaky, je tedy velice důležitým testem pro správnou volbu účinné léčby.