Adresa Hůry 149, 373 71 Rudolfov E-mail laborator@gentrend.cz Telefon 608 636 119

Klíště a ehrlichióza

Lidská granulocytární ehrlichióza (HGE, nověji anaplasmóza) je další infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophila (odtud starší označení nemoci). Tato bakterie napadá bílé krvinky, proniká do nich a posléze v nich žije a množí se. Tím snižuje jejich obrannou funkci v organismu.

Příznaky a průběh onemocnění

Onemocnění propuká přibližně po 7-10 dnech od sání klíštěte. Klinicky se projeuje změnami na kůži v místě přisátí klíštěte (vyrážka tzv. erythrema migrans, podobná jako u lymeské boreliózy, se vyskytuje asi jen u 20% nakažených), dále pak dochází ke zvětšení uzlin, bolestem hlavy, horečkám (3-7 dní). Může se též projevovat zvětšením jater, sleziny či zvracením. Ehrlichiózu je složité diagnostikovat jen podle klinických příznaků. Toto onemocnění je závažné hlavně u lidí se sníženou imunitou či závažným systémovým onemocněním, např. kardiovaskulárním, zvláště pokud není rozpoznáno a léčeno.

Ehrlichióza může být i smrtícím onemocněním, především u imunodeficitních pacientů, u transplantovaných osob a pacientů bez sleziny.

Zajímavostí je, muži touto chorobou onemocní častěji než ženy (4:1).

Léčba

Ehrlichióza je naštěstí v časných stadiích dobře léčitelná. Nejvhodnější je antibiotická léčba preparáty obsahujícími doxycyklin nebo rifampin. Na rozdíl od borelióz je použití penicilinových (beta-laktamových) nebo makrolidových antibiotik neúčinné. V chronickém stadiu je možno nasadit chloramfenikol, který ovšem vykazuje mnoho nežádoucích vedlejších účinků.

Vyšetření infekčnosti klíštěte, v kombinaci s klinickými příznaky, je tedy velice důležitým testem pro správnou volbu účinné léčby.

Další onemocnění