Adresa Hůry 149, 373 71 Rudolfov E-mail laborator@gentrend.cz Telefon 608 636 119

Klíště a klíšťová encefalitida

Co způsobuje klíšťovou encefalitidu?

Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku, které je způsobeno viry (Flaviviry) přenášenými na člověka klíšťaty během sání krve. Kromě tohoto způsobu přenosu původce onemocnění jsou známy také případy nákazy alimentární cestou – tj. požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků (nejčastěji kozího mléka). Je zaznamenán i jeden případ, kdy matka nakazila své dítě mateřským mlékem.

Promořenost klíšťat v ČR se pohybuje okolo 4 % v závislosti na lokalitě. V určitých oblastech – v tzv. přírodních ohniscích nákazy může však promořenost klíšťat až několikanásobně stoupnout.

Jak onemocnění probíhá?

Inkubační doba onemocnění (doba bez jakýchkoliv příznaků onemocnění) je obvykle 7 – 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte a probíhá ve dvou fázích:

I. Příznaky se mohou podobat netypickému virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami, bolestí svalů a kloubů, tuhnutí šíje, nevolnostmi a únavou. V tomto stadiu dochází k pomnožení viru v těle. Tyto příznaky po několika dnech samy vymizí a následuje doba 1-2 týdnů bez příznaků. Následně může onemocnění přejít do druhé, velmi závažné, fáze.

II. Závažná forma onemocnění je spojena s napadením centrálního nervového systému virem a projevuje se intenzivní bolestí hlavy, nervovou obrnou, tuhnutím šíje, závratěmi, poruchou spánku a orientace. Intenzita příznaků závisí na celkové odolnosti organizmu. Nutný je klid na lůžku a většinou i hospitalizace. Druhá fáze onemocnění trvá obvykle 2-3 týdny a může zanechat i trvalé následky.

Je nutno zdůraznit, že pro léčbu tohoto virového onemocnění doposud neexistují účinné léky (virostatika). Ale velmi snadno lze tomuto onemocnění předcházet očkováním.

Další onemocnění