Klíště a domácí zvíře

Rod klíšťat s latinským názvem Ixodes má okolo 250 druhů žijících po celém světě. Přenášejí různé viry, baktérie, rickettsie, protozoa (prvoky) a nematoda (hlístice) na své hostitele - zvířata.

Lymeskou boreliózou mohou onemocnět i psi. Testovat klíšťata odstraněná z Vašeho psa na přítomnost borelií, má tedy smysl.

Klíšťata přisátá na domácích mazlíčcích mohou představovat riziko i pro Vás, zejména při neopatrném odstraňování klíšťat ze zvířete. Jak odstranit klíště z Vašeho domácího zvířete? Zvíře by mělo být vždy v klidu či znehybněno. Poté nejlépe pomocí speciálních kleštiček vyjmeme klíště.

Zvířata žijící s lidmi ve společné domáctnosti by měla být pravidelně kontrolována (např. po příchodu z vycházky), zda nemají na svém těle přisátá klíšťata. Evidujeme několik případů, kdy bylo plně nasáté klíště, odpadlé ze psa, rozkousnuto či cucáno malým dítětem, které ho považovalo za bonbon.

Vzhledem k tomu, že problematika nemocí přenášených klíšťaty na zvířata je poměrně obsáhlá (je prokázána možnost přenosu až 150ti různých infekcí z klíšťat na teplokrevné tvory) a nelze ji zatím fundovaně obsáhnout na tomto webu, využijte pro případné dotazy našeho diskuzního fóra. Vaše dotazy budou odpovězeny našimi specialisty z oboru veterinární medicíny.