Klíště a lymeská borelióza

Co způsobuje lymeskou boreliózu?

Lymeská borelióza (lymeská choroba, borelióza) je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Způsobují ho bakterie komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato. Borrelie patří mezi spirochéty, které jsou typické tenkými spirálovitými buňkami pohybujícími se vývrtkovým pohybem (video). Nejbližšími příbuznými jsou treponemy (původce syfilis) a leptospiry (původce leptospirózy).

První příznaky onemocnění jsou pozorovatelné cca po 1–2 týdnech od přisátí klíštěte. První stadium onemocnění je provázeno nespecifickými chřipkovitými příznaky (únava, malátnost bolesti hlavy, kloubů...). U části pacientů se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická boreliová skvrna (erythema migrans). Ve 20–30 % případů přechází onemocnění do dalších, hůře léčitelných, stádií. Tato stadia se nejčastěji projevují jako chronické záněty kůže, záněty kloubů a šlach, infekce centrálního nervového systému (neuroborrelióza), ale mohou být napadeny další orgány jako srdce, či oči. V České republice je každoročně hlášeno okolo 3000-4000 případů lymeské boreliózy.

 

Jak se účinně chránit?

I přes používání vhodných ochranných pomůcek, jako je dostatečné oblečení, uzavřená obuv a repelenty, můžeme být napadeni klíštětem. V tomto okamžiku jsme vystaveni riziku přenosu onemocnění, pro jehož úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná diagnóza. Největší chybou, které se lidé běžně dopouštějí je, že klíště po vyjmutí z kůže likvidují. Zbavují se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte, pomocí moderní technologie ve specializované laboratoři.

Ukázka jednoho z prvních příznaků nákazy boreliózou – erythema migrans. Tento příznak se bohužel nemusí projevit vždy. Vyskytuje se jen u 40–70% případů lymeské boreliózy. Ani v případě absence erythema migrans tedy není možné infekci zcela vyloučit.

Informace ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

O dalších onemocnění přenášených klíšťaty: