Adresa Hůry 149, 373 71 Rudolfov E-mail laborator@gentrend.cz Telefon 608 636 119

Klíště a babesióza

Co způsobuje lidskou babesiózu?

Babesióza je způsobená prvokem rodu Babesia, který je blízkým příbuzným původce malárie.

Babesií existuje mnoho druhů, u lidí způsobují onemocnění druhy Babesia divergens, Babesia venatorum a Babesia microti.

V Evropě je přenašečem babesiózy klíště obecné, Ixodes ricinus, na jižní Moravě a v dalších teplejších oblastech Evropy je dalším významným přenašečem piják lužní a stepní (Dermacentor reticulatus a marginatus).

Příznaky a průběh onemocnění

Babesia způsobuje onemocnění zvířat i lidí, nejvíce ohroženi jsou lidé velmi mladí či naopak starší 50 let a lidé s porušenou imunitou (onkologičtí pacienti, lidé po transplantacích, HIV pozitivní nebo pacienti bez sleziny). Tito lidé mohou být babeziózou ohroženi i na životě. Zdravý člověk babesiózou zpravidla neonemocní, případně jsou příznaky onemocnění jen slabé a samy do několika dnů vymizí.

Parasit Babesia se při sání infikovaného klíštěte dostává do lidského těla, kde napadá červené krvinky. V těch je schopen se pomnožit a následně infikovat další erytrocyty. Příznaky onemocnění se objevují 1-4 týdny po infekci a jsou spojené s rozpadem červených krvinek při množení parazita. Jsou obvykle nespecifické, dají se snadno zaměnit i za jiná onemocnění. Hlavní příznaky jsou shnuty v tabulce na této stránce.

Pacienti bez sleziny mají až 50% úmrtnost na toto onemocnění.

Léčba

Při diagnostice onemocnění je vyšetřován mikroskopicky krevní roztěr, kde jsou po obarvení vidět přítomné babesie v krvinkách. Onemocnění se dá diagnostikovat i sérologicky.

Léčba je potřeba především u lidí s oslabenou imunitou, kde hrozí závažnější průběh onemocnění. Pro léčbu se používají antibiotika (klindamycin, azitromycin), případně v kombinaci s chininem.

Další onemocnění