Proč si nechat klíště vyšetřit

Analýza klíštěte zjistí, zda je přenašečem závažných onemocnění jako jsou Lymeská borelioza, klíšťová encefalitida (klíšťovka) či ehrlichioza (lidská granulocytární anaplazmóza).

 

V případě, že klíště je přenašečem některé z těchto infekcí, má tato informace zásadní význam nejen pro Vás, ale i pro Vašeho lékaře.

 

Pokud je výsledek negativní, nemusíte se téměř s jistotou onemocnění obávat.

 

V případě, že je klíště přenašečem encefalitidy, může mít tato informace zásadní vliv pro včasnou a správnou diagnostiku a volbu způsobu léčby v případě propuknutí onemocnění.

 

V případě, že je klíště infikováno původcem boreliozy, může lékař preventivním nasazením antibiotik předejít přenosu onemocnění, případně může nasadit antibiotickou léčbu při prvních příznacích onemocnění. Pokud nedojde k antibiotickému přeléčení, v případě pozitivního výsledku vyšetření klíštěte, doporučujeme kontrolní odběr krve na stanovení protilátek, přibližně po šesti týdnech od jeho přisátí,aby nedošlo k přechodu případného onemocnění do dalšího stadia. Přechod do dalších stadií nemoci bývá provázen trvalým zhoršením kvality života.

 

V případě ehrlichiózy má informace o infekčnosti význam obzvláště pro osoby se sníženou imunitou, či pro osoby s jiným závažným např. kardiovasculárním onemocněním. Lze rovněž předejít rozvoji onemocnění včasným nasazením antibiotik.

 

 

e-OBJEDNÁVKA VYŠETŘENÍ KLÍŠTĚTE