Proč si nechat klíště vyšetřit

Laboratorní analýza klíštěte zjistí, zda je dané klíště přenašečem závažných onemocnění jako jsou lymeská borelióza, klíšťová encefalitida (klíšťovka), babesióza či ehrlichióza (lidská granulocytární anaplasmóza).

 

V případě, že klíště je přenašečem některé z těchto závažných infekcí, má tato informace zásadní význam nejen pro Vás, ale i pro Vašeho ošetřujícího lékaře.

 

Pokud je výsledek testu klíštěte negativní, nemusíte se téměř s jistotou onemocnění obávat.

 

V případě, že je klíště přenašečem klíšťové encefalitidy, má tato informace zásadní vliv pro včasnou a správnou diagnostiku a volbu způsobu léčby v případě propuknutí onemocnění.

 

V případě, že analýza klíštěte prokáže, že klíště je infikováno původcem lymeské boreliózy, může Váš ošetřující lékař nasadit preventivně antibiotika na základě výsledku testu či již hned při počátečních příznacích onemocnění. Ty se objevují většinou 1-2 týdny od přisátí klíštěte. Pokud není počáteční stádium onemocnění lymeskou boreliózou rozpoznáno a přeléčeno antibiotiky, je vhodné provést kontrolní odběr krve přibližně po 3-6 týdnech od přisátí klíštěte. Na základě tohoto testu, který stanovuje protilátky proti spirochétám lymeské boreliózy, se zjistí, zda je jedinec opravdu nakažen a nejpozději v této fázi by se měl přeléčit antibiotiky. Neléčené onemocnění přechází poté do dalších chronických stádií, která jsou už hůře léčitelná a bývají doprovázena trvalým zhoršením kvality života. 

 

 

Informace o nakažení klíštěte bakteriemi způsobujícími ehrlichiózu má význam především pro osoby se sníženou imunitou nebo se závažným systémovým onemocněním, např.kardiovaskulárním. Příznaky tohoto onemocnění nejsou jednoznačné mohou se zaměnit s virovými infekcemi. Nasazení antibiotik může předejít rozvoji komplikací u tohoto onemocnění.


  

 

e-OBJEDNÁVKA VYŠETŘENÍ KLÍŠTĚTE