Adresa Hůry 149, 373 71 Rudolfov E-mail laborator@gentrend.cz Telefon 608 636 119

Jak správně vyndat / odstranit přisáté klíště?

Klíště odstraňujte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami na klíště. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte. Klíště uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyvikláte. Ranku po vyjmutí klíštěte ihned dezinfikujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikované, odešlete ho do laboratoře na vyšetření. Pro co největší spolehlivost testování, odešlete klíště co nejdříve po odstranění z kůže.

Na přisáté klíště zásadně nenanášejte žádné oleje nebo masti, které by ho udusily. Klíště může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Klíště vytahujte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a mírným tahem doplněným nejvýše kývavými pohyby pomalu vytáhneme. S klíštětem netočíme. Pinzeta nebo jiný nástroj nesmí tlačit na zadeček.

Ranku ihned dezinfikujte běžným dezinfekčním prostředkem. Není jednotný názor, zda použít dezinfekci před vyjmutím či po vyjmutí klíštěte, výzkumní pracovníci naší laboratoře se přiklánějí spíše k bezprostřední dezinfekci ranky po vyjmutí klíštěte a to z důvodu uvedeném u prvního obrázku.

Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama. Pokud chcete zjistit, jestli bylo infikováno, vložte ho do igelitového sáčku a odešlete k nám na vyšetření. Sáček s klíštětem uzavřete tak aby klíště nemohlo uniknout nebo vypadnout. Včasná informace o infekčnosti může zabránit Vašemu onemocnění.

Nyní dezinfikujte použité nástroje.

Umyjte si důkladně ruce teplou vodou a mýdlem.

Vyplňte on-line objednávku na vyšetření klíštěte nebo si vytiskněte a vyplňte papírovou objednávku.Pokud jste klíště před vyjmutím desinfikovali nebude to mít na analýzu žádný vliv. Klíště lze analyzovat i po týdnech od vyjmutí.

Klíště vložte do poštovní obálky a odešlete na adresu naší laboratoře. Klíště je zpracováno bezprostředně po doručení do naší laboratoře a výsledky obdržíte e-mailem nebo telefonicky za jeden až tři pracovní dny po doručení klíštěte.

Vyšetřením infekčnosti klíštěte můžete předejít vážným následkům v případě skryté formy Vašeho onemocnění. Očkování proti klíšťové encefalitidě není účinné proti dalším onemocněním jako je třeba lymeská borelióza, ehrlichióza nebo babesióza.