Diskuze


Klíště a kojení


Mgr. Tereza Chrudimská

Vytvořeno: 11.6.2018


Dobrý den, pozitivní klíště ještě neznamená, že u Vás onemocnění propukne. Z literatury je známo, že bakterie způsobující lymeskou boreliózu se přenáší cca 5-12 hodin od přisátí klíštěte, dále velkou roli hraje i stav imunitního systému. Určitě se během následujících týdnů hlídejte, v případě jakýchkoliv prvotních příznaků ( boreliová skvrna -erythrema migrans - v místě sání klíštěte, nespecifické chřipkové příznaky - zvýšená únava, malátnost, bolesti kloubů, svalů, teplota)) ihned vyhledejte lékaře. K lékaři lze jít i preventivně a vše s ním prodiskutovat. Na léčbu lymeské boreliózy se nasazují penicilinová antibiotika - věřím, že Vás ošetřující lékař vybere ty, která budou vhodná i pro kojící maminky. Ty se obvykle podávájí po dobu 3 týdnů. Výběr antibiotik bych následně prokonzultovala i s dětskou lékařkou Vaší dcerky. S pozdravem, Tereza Chrudimská

1887

Alena

Vytvořeno: 11.6.2018


Moc děkuji za odpověď. Klíště nakonec bylo pozitivní na lymeskou boreliózu. Na KE a ehrlichiozu byl výsledek negativní. Jaká antibiotika na lymeskou boreliózu jsou vhodná při kojení? A na jak dlouhou dobu? Moc děkuji. S pozdravem A.P.

1884

Mgr. Tereza Chrudimská

Vytvořeno: 06.6.2018


Dobrý den, s kojením bych nepřestávala. Jediné onemocnění, u kterého bylo prokázáno, že se přenáší kojením je klíšťová encefalitida (lymeská borelioza se nepřenáší kojením a u ehrlichiózy toto také nebylo dosud popsáno). Pokud jste na očkovaná proti klíšťové enecefalitidě (KE), je možnost přenosu jakéhokoliv klíštětem přenosného onemocnění skoro nulová. Pokud očkovaná nejste, určitě bych vyčkala na výsledky vyšetření klíštěte. V případě pozitivního výsledku klíštěte na virus KE ještě neznamená, že toto onemocnění u Vás propukne a že se přenese na dítě kojením. Pozitivitu klíštěte na KE bych konzultovala s dětským lékařem. V případě bakterií způsobujících lymeskou boreliózu, která se kojením přenést nemůže, je pak jedinou kontraindikací ke kojení podávání antibiotik mamince při propuknutí onemocnění.

1883

Alena

Vytvořeno: 06.6.2018


Dobrý den, včera jsem si odstranila přisáté klíště. Budu ho zasílat k Vám do laboratoře. Chci se zeptat, zda mohu pokračovat v kojení dcerky (14 měsíců) nebo zda bych měla s kojením přestat? Může dojít k případnému přenosu nákazy na dcerku? Moc děkuji. A.P.

1882

Vložení příspěvku