Diskuze

Dotaz 298

Václav Hönig

Vytvořeno: 19.9.2011

Dobrý den, děkujeme za zajímavé otázy do diskuze. Pokusím se odpovědět. Too jak snadné/obtížné je klíště odstranit záleží kromě jiného opravdu na tom, jak kvalitně je v kůži "zacementováno". Tento proces začíná poté, co se klíště přisaje. Těžko se dá určit čas potřebný na to, aby bylo klíště "obtížně odstranitelné". To samozřejmě záleží i na to v jakém místě klíště saje jak je v daném místě přístupné, jak je tlustá kůže apod. Dospělci klíštěte také mívají silnější vrstvu cementu než nymfy, nebo larvy. To, že jste klíště objevil až po ránu, nemusí nutně znamenat, že na Vás sálo celou noc - klíště někdy stráví poměrně dlouhou dobu hledáním vhodného místa k sání na těle hostitele a ano, může přežít i v oblečení, ve kterém jste byl venku, případně být přineseno domácími mazlíčky. S pozdravem Václav Hönig

596

Tomáš Smrž

Vytvořeno: 19.9.2011

Dobrý den, prosím o zodpovězení tří otázek ohledně klíšťat: Jak dlouho po přisátí na kůži je klíště "zacementované" natolik, že začne být obtížné jej odstranit? Co mám chápat pod pojmem "obtížné odstranění" - znamená to, že klíštětem viklám několik minut nebo i déle, než se mi jej podaří odstranit? (dosud jsem všechna klíšťata odstranil čistě na několik hmatů). Za jak dlouhou dobu o přisátí se klíštěti začne viditelně zvětšovat zadeček, tj. vypadá "napité"? Odpovědi na tyto otázky mě zajímají mimo jiné proto, že jsem v neděli ráno odstraňoval malé klíště (na několik hmatů), které mě dost překvapilo. Přišel jsem na něj kvůli pocitu mírného svědění v podpaždí. Přitom šlo odstranit stejně rychle, jako klíšťata, o kterých jsem věděl, že byla přisátá nejvýše několik hodin. Jsem zvyklý provádět důslednou kontrolu hned po příchodu z lesa a ještě znovu večer. Tentokrát jsem nic neobjevil, až ráno. Chtěl bych získat představu, jestli jsem klíště mohl přehlédnout (a tudíž mít na sobě od předchozího dne, až 20 hodin), nebo je pravděpodobnější, že na mě ráno vylezlo z nějakého oblečení. Předem děkuji za zodpovězení mých otázek Tomáš Smrž

595

Vložení příspěvku