Diskuze

Dotaz 295

Václav Hönig

Vytvořeno: 04.10.2011

Dobrý den, přenos infekce záleží na řadě dalších faktorů, jako je množství stav patogenů v klíštěti, stav imunitního systému člověka, či právě doba sání klíštěte jak zmiňujete. Klíšťata jste odstranila poměrně brzo po přisátí, takže riziko přenosu infekce je minimální. Poblednlost a únava Vašeho syna samozřejmě nemusí mít s klíštětem žádnou souvislost, záměna vzorků se sice zcela vyloučit asi nikdy nedá, je to ovšem tak hrubá chyba, že její pradvěpodobnost by měla být v každé laboratoři naprosto minimalizována. Samozřejmě existuje i možnost přenosu jiných patogenů, které v laboratoři nebyly testovány, případně zcela jiná klíš'taty nepřenášená nákaza. osobně bych stav Vašeho syna s klíštětem nijak nespojoval. V případě návštěvy lékaře by ale jistě bylo vhodné mu informaci o přisátém klíštěti sdělit. S pozdravem Václav Hönig

590

eva

Vytvořeno: 04.10.2011

Dobrý den, prosím o radu. Před 14 dny jsem sobě i 3-letému synovi vytáhla klíště. Měli jsme ho oba přisáté hodinu, maximálně 2 hodiny. Obě klíštata jsem k vám poslala na vyšetření a moje klíště je pozitivní na boreliozu. Zatím jsem neměla žádné příznaky, ani skvrnu. Jaká je pravděpodobnost, že se infekce přenesla? A je nějaká minimální možnost, že tato dvě klíštata v laboratoři zaměnili? Syn sice neměl ani malinkatý flíček, ale posledních 14 dnů se mi zdá bledý a unavený. Děkuji moc za odpovědi.

589

Vložení příspěvku