Diskuze

Dotaz 244

Václav Hönig

Vytvořeno: 05.7.2012

Dobrý den, při vyndavání klíštěte je důležité klíště co nejrychleji "mechanicky" odstranit a nedusit ho oleji, či mastmi (není až tak důležité, zda se hýbe, či nehýbá, či zda je mrtvé). Dezinfekce místa přisátí se provádí spíše preventivně (kvůli zánosu borelií z výměšků klíštěte do rány, případně zánosu sekundární infekce z kůže, či prostředí). Pro tento účel jsou doporučovány zejména dezinfekční přípravky na bázi jodu (např. Jodisol). Co se týká, případného přehlédnutí respektive záměny příznaků, tak v podstatě stejné riziko existuje i bez cestování. Onemocnění je možné prokázat až na základě zvýšeného titru specifických protilátek ca od 3 týdnů po infekci. (Jinak onemocnění klíšťovou encefalitidou probíhá u dětí obecně mnohem mírněji než u dospělých). Pokud by se objevily další příznaky lymeské boreliozy, jako "boreliová skvrna" erythema migrans, tak vyhledejte lékaře, který vám předepíše antibiotika (nejlépe jiná než tetracykliny - s těmi se nesmí na přímé slunce, z osobní zkušenosti velmi dobře funguje penicilín). Přejeme příjemně strávenou dovolenou bez jakýchkoli zdravotních obtíží. Václav Hönig

488

Eva Sulcova

Vytvořeno: 05.7.2012

Dobry den, dnes jsem byla s temer triletou dcerkou v lese, po prijezdu domu jsem ji nasla kliste. Bylo "placate", svetly zadecek, nepovedlo se mi jej pinzetou vyndat zive, naopak se bohuzel behem zakroku prestalo hybat, pote jsem jej vytrhla bez kusadel. Misto jsem vydezinfikovala TeaTrea (Betadine jsem prosle nedavno vyhodila), zkusila jsem kusadla vyndat, lec neuspesne. Na misto jsem dala Framikoinovou mast. Od dneska za deset dni odletame na skoro 14 dni k mori. Mohu po navratu nejak nechat zjistit u dcery, jestli neprodelala prvni fazi onemocneni klistovou encefalitidou? U more si predpokladam bude klidne s ohledem na horko stezovat na unavu, bolest hlavy a i teplota bude snadneji vyssi... Tak se obavam, abych priznaky nemoci "neprehledla" a nenastoupila nemoc az v tezsi fazi... Moc dekuji za radu, jak byste postupoval. (PS: Prave jsem se docetla o pripravku Ixoderm, coz by resilo me problemy s vyndavanim ziveho klistete, ktere proste vyndat bez poskozeni ani se specialni pinzetou proste nejak neumim. Doporucil byste mi pripravek pro tak male dite? Jeste jednou dekuji).

487

Vložení příspěvku