Diskuze

Dotaz 224

Václav Hönig

Vytvořeno: 10.10.2012

Dobrý den, ano - podle velikosti klíštěte se dá odhadnout jak dlouho bylo přisáté. Samozřejmě čím kratší dobu na člověku klíště saje, tím nižší je pravděpodobnost přenosu patogenů. Osobně bych doporučoval - pozorovat místo přisátí, zda se neobjeví erythema migrans (boreliová skvrna - typicky poměrně velká vyrážka okolo místa přisátí, červená, kruhová se světejším středem, většinoupoměrně rychle roste, často inenzivně svědí). Ne ve všech případech lymeské boreliozy se erythema migrans vytváří a existují i další klíšťaty přenášená o nemocnění, která takovýto jednoduchý diagnostický znak nemají. Syna sledujte, pokud by se objevily "chřipkovité příznaky" - únava, bolesti hlavy, bolesti kloubů, je potřeba navštívit lékaře a upozornit ho, že syn měl v nedávné době klíště. Poud klíště máte, můžete ho nechat testovat na přítomnost patogenů (např.: http://www.gentrend.cz/detekce-klistaty-prenasenych-patogenu). Každopádně není třeba nijak panikařit dopředu a ani test na protilátky není nutný, pokud se neobjeví obtíže. Infikováno je 10-30% klíšťat boreliemi a ca 0,5 % virem klíšťové encefalitidy + zdaleka ne všechna infikovanaá klíšťata infekci opravdu přenesou. S pozdravem Václav Hönig

448

Erika

Vytvořeno: 10.10.2012

Dobrý den. Dnes jsem synovi ( 6 let) objevila živé klíště v záhybu na ušním boltci. Netuším, jak dlouho tam mohlo být. V přírodě jsme byli 4 dny nazpátek. Dá se poznat, jak dlouho je klíště přisáté podle jeho velikosti? Nezdálo se mi napité. Můžete mi prosím doporučit, jak dál postupovat. Pozorovat ránu, nebo časem krevní test?

447

Vložení příspěvku