Diskuze

Dotaz 223

Václav Hönig

Vytvořeno: 14.10.2012

Dobrý den, 1) protilátky by se měly vytvořit během 2-3 týdnů 2) příznaky tohoto typu se rozhodně neprojeví okamžitě po přisátí klíštěte - s právě nalezeným klíštětem bych to do souvislosti nedával 3) u lymeské boreliozy se rvní příznaky objeví přibližně do měsíce, u klíšťové encefalitidy dříve. Ovšem klíšťaty přenášené nákazy mohou proběhnout i bezpříznakově. Pokud se chystáte s dcerou na preventivní odběr, přítomnst protilátek Vám takový průběh infekce odhalí. V případě Lymeské boreliozy se u určitého procenta pacientů vyvíjejí na základě protilátek pozdější (zejména koubní) obtíže, ale je to jen malá část pacientů, není třeba se tím dopředu zneklidňovat. S pozdravem Václav Hönig

446

Katka

Vytvořeno: 14.10.2012

Dobrý den, dnes jsem dceři 5 let vytáhla klíště, měla ho asi cca15hodin. šlo docela dobře, neměla jsem nic na dezinfekci tak jsem použila kolínskou.Moje dotazy: 1) za jak dlouho nejdříve na preventivní odběr krve, někde uvádí již po 14 ti dnech někde po 6 týdnech? 2)měla ho vzadu na krku a hned říkala že ji bolí při pohybu (tak jsem ho vlastně našly - protože říkala, že ji bolí vzadu na krku, když otočí hlavu),ale předpokládám, že si třeba přeležela, že příznaky se tak brzo neprojeví? 3)samozřejmě budu sledovat a pokud bude mít nějaké bolesti hlavy, horečky nebo skvrnu atd, pujdeme k dr,ale za jak dlouho vlastně můžu být klidná? Jsem na sebe naštvaná, stále ji hlídám, prohlížím ji furt, ale nenapadlo mě, že by teď v pulce října ještě mohla chytit klíště!:-) Předem děkuji za odpověď.

445

Vložení příspěvku