Diskuze

Dotaz 216

Václav Hönig

Vytvořeno: 23.4.2013

Dobrý den, rozhodně doporučuji navštívit lékaře. Tyto příznaky mohou a nemusí souviset s klíšťatay, nicméně při takovém počtu klíšťat a delší době sání je riziko infekce zvýšené. Také je doré prohlédnout všechna místa přisátí, jestli se v okolí některého navyvíjí "boreliová skrvana" erythema migrans - zvětšujícíc se vyrážka s tmavším okrajem a světlejším středem (důležitý příznak Lymeské boreliozy, který ale není přítomen vždy). V případě Lymeské boreliozy je možné preventivně nasadit antibiotika (rozhodnutí je v kompetentci lékaře) v případě klíšťové encefalitidy bohužel žádné preventivní opatření po možné expozici není. Definitivním průkazem infekce je zvýšené množství protilátek. Ty se sice vyvíjejí později, ale stejně je dobré provést test nyní a následně po 3 týdnech (kdy už by byla protilátková odpověď rozvinutá) a oba výsledky porovnat. Vzhledem k tomu, že jste měl klíšťat 17, jednalo se pravděpodobně o larvy, u kterých je frekvence výskytu patogenů nižší než u nymf a samic, přesto bych ale na Vašem místě lékaře navštívil. Přeji brzké uzdravení. S pozdravem Václav Hönig

432

Petr

Vytvořeno: 23.4.2013

Dobrý den rád bych se Vás zeptal na pár rad.je to 6 dní co jsem měl něco kolem 17 klíštat různě po těle jen jedno bylo poměrně velké jinak ostatní vcelku drobná a právě po těchto 6 dnech mi začlo být vcelku nevolno a velice unaven a měl jsem zvýšenou teplotu,klíštat jsem si bohužel všiml až druhý den takže mohli být přisáté něco kolem 24h rány jsem bohužel nedesinfikoval.Tak se ptám jestli s e tyto příznaky podobaji nějakému klíštěcímu onemocnění a jestli je vyšší rizyko nákazy u většího počtu klíštat a jestli tyto příznaky moou souviset s onemocněním přenášených klíštaty,děkuji.

431

Vložení příspěvku