Diskuze

Dotaz 213

Václav Hönig

Vytvořeno: 09.5.2013

Dobrý den, erythema migrans - skvrna/vyrážka indikující Lymeskou boreliozu je jen jedním z vodítek pro diagnostiku tohoto onemocnění - dalším důležitou podmínkou je přisátí klíštěte (ne zcela nutně v tom samém místě). Pokud jste neměla klíště (případně nebyla poštípána hmyzem), nemusíte se boreliozy obávat. Je ovšem nutné dodat, že někdy člověk klíště (zvláště v případě drobných larviček) snadno přehlédne. Lékaři mívají sice erythemy "nakoukané", pokud budou mít důvodné podezření, mohou Vám nasadit preventivně antibiotika, nicméně konečným potvrzením by byl průkaz protilátek v krvi. Protilátky se vyvíjejí ca za 2-3 týdny od data potenciální infekce. Je dobré provést test jednou před uplynutím této doby (tedy pravděpodobně bez protilátek) a po jejím uplynutí a výsledky porovnat. S pozdravem Václav Hönig

426

Petra

Vytvořeno: 09.5.2013

Dobrý den. Před 2 dny jsem si na ruce všimla jakéhosi červeného útvaru - nebolí, nesvědí, cca 1 cm velký, vypadá jako malý terč (tj. červený střed a červený okraj, uvnitř vybledlý). Předchozí přisátí klíštěte nebo kousnutí jiným hmyzem si nevybavuji, se synem však poměrně často chodíme na procházku do pražských parků (nedávno jsem synovi venku nějakého "broučka" z čela sundala, ale po jeho bližším prohlédnutí jsme s manželem usoudili, že se zřejmě o klíště jednat nebude). Jen si matně vybavuji, že cca před týdnem mě na této ruce cosi svědilo, takový malý červený pupínek, nejsem si však už jistá, jestli právě v místě současného červeného útvaru. Delší dobu mě pobolívají klouby a trochu se mi motá hlava, což ale vůbec nemusí souviset se zmiňovanou skvrnou - všechna vyšetření, které mi lékař provedl, byla v pořádku, mám jen nižší tlak a menší problémy s ledvinami, zřejmě vrozené. Vzhledem k tomu, že v brzké době bych ráda otěhotněla, doporučila mi má praktická lékařka konzultovat tento červený útvar s odborníkem na boreliózu, protože ona dle jejích slov do této problematiky"moc nevidí". Proti klíšťové encefalitidě jsem očkovaná. Má praktická lékařka mi také sdělila, že je prý dobré "ukázat" červený útvar k posouzení co nejdříve, tj. v řádech dnů od jeho objevení, jinak prý může i sám od sebe zmizet - dnes je to již třetí den, co jsem tento útvar na ruce zpozorovala, což nevylučuje, že ho mám na ruce již déle (upřímně řečeno, moc se totiž nesleduji). Útvar postupně světlá a dnes je již vidět jen málo. Děkuji moc za radu.

425

Vložení příspěvku