Diskuze

Dotaz 212

Mirka76

Vytvořeno: 14.3.2018

Ahoj měla jsem stejný problém moje dermatoložka byla neschopná, jestli jsi z prahy můžu doporučit paní Maršíkovou je mladá a šikovná a jako jedna z mála tady v okolí ještě přijmá posílám taky webowky na ní http://derm.salius.cz/lekar/barbora-marsikova/ doufám že ti to pomůže

1872

Václav Hönig

Vytvořeno: 15.5.2013

Dobrý den, podle Vašeho popisu mi nepřijde, že by kožní projev byl erythema migrans - příznak lymeské boreliozy. Co se týká, průkazu protilátek, tak máte pravdu, že typicky se nejdříve vytvářejí IgM protilátky. Doporučuje se test ca 2.-3. týden po předpokládané infekci (pokud vím tak nevytvoření těchto protilátek je opravdu výjimka, může se jednat i o připsání infekce jinému (dříve přisátému) klíštěti, než které ji skutečně přeneslo). IgG se tvoří později, někdy kolem 4 týdne. Výsledek (alespoň) pozitivní ELISA testu se většinou ještě potrvzuje pomocí více testu Western Blot. Chápu, že se snažíte předejít jakýmkoli komplikacím před svým plánovaným těhotenstvím, nicméně klíště se snadno může přisát i během těhotenství či kojení asi není možné vyšetření opakovat dvakrát po každém klíštěti. Riziko onemocnění klíšťaty přenášenými onemocněními sice existuje, ale vlastně není vyšší než riziko srážky s autem. Navíc, Lymeská borelioza, pokud správně léčená, nebývá problém ani v těhotenství. Čili maximálně bych provedl testy 3.-4. týdny po přisátí klíštěte a podle výsledku bych se zařídil. S pozdravem Václav Hönig

424

Petra

Vytvořeno: 15.5.2013

Dobrý den.Dne 9.5. jste mi odpověděli na dotaz a prosím ještě o jeho dodatečnou odpověď. Nevýrazná skvrna cca po týdnu hodně zesvětlala, je již viditelná jen na velkém světle, patrný je již jen malý pupínek uprostřed a možná jen vnější okraj původního červeného útvaru.Prostředek je tedy hodně světlý skoro v barvě kůže a celý útvar připomíná svraštělou kůži - jako podobně dříve po očkování do ramene. Může toto dle Vašeho názoru být znak boreliozy, když velikost celého načervenalého útvaru byla jen cca 1 cm? S manželem plánujeme dítě a nerada bych něco podcenila, má dermatoložka si tím však není jistá a prventivní nasazení antibiotik nedoporučuje. Za jak dlouho nejdříve mohu jít na krevní testy? Zřejmě mi lékař udělá jen test Elisa.Poradil jste mi lhůtu 2-3 týdny, ale někde jsem četla, že po tuto dobu se vytváří jen protilátky IgM a že ty se nemusí vyskytnout u každého-a proto se doporučuje zajít na testy až po vytvoří IgM protilátek - a to je prosím za jak dlouhou dobu? - Někde se uvádí lhůta 4 týdny, jinde dokonce 3 měsíce. Za jak dlouho nejdříve tedy mohu zajít na krvní testy, aby s ohledem na plánovanou graviditu byly spolehlivé? Moc děkuji a nashle.

423

Vložení příspěvku