Diskuze

Dotaz 211

Václav Hönig

Vytvořeno: 16.5.2013

Dobrý den, pokud podráždění trvá i po tak dlouhé době (a nedošlo k dalšímu dráždění například škrabáním apod.), tak doporučuji navštvívit lékaře. Po přisátí klíštěte bývá místo jeho sání podrážděné (zarudnutí, otok, svědění) - důvodem může bát vlastní sání klíštěte, obtíže při jeho vyndavání, případně i dezinfekce (reakci může vyvolat například iodisol, ze kterého vyprchá ethanolová složka a vysoká koncentrace jódu pak vyvolá reakci). Vaše otázka patrně směřuje k příznaku Lymeské boreliózy označovanému "erythema migrans". Jedná se o skvrnu, typicky rostoucí, se světlějším středem a tmavším okrajem. Vyrážka často intenzivně svědí. Lékaři většinou umějí erythém poznat, mohou nasadit preventivně antibiotika. Teoreticky se může jednat i o sekundární infekci - zanesení infekce do rány po klíštěti. I v tomto případě by bylo vhodné zkonzultovat stav s lékařem. S pozdravem Václav Hönig

422

Barbora

Vytvořeno: 16.5.2013

Dobrý den, v neděli 12.5. jsem měla klíště (cca 10 hodin), poté jsme ho vyndali, šlo obtížně a bylo dost velké a ranku vydesinfikovali jodem. Od té doby mám na noze otok a místo kousnutí mě svědí. Doporučil byste mi navštívit lékaře či jen místo sledovat? Děkuji

421

Vložení příspěvku