Diskuze

Dotaz 209

Václav Hönig

Vytvořeno: 27.5.2013

Dobrý den, s Vámi uvedených informací se domnívám, že riziko přenosu klíšťaty přenášených nákaz je nulové. Neměla jste otevřenou ránu v místech, kde pokožka byla ve styku s krví + následně jste místo dezinifikovala. Předpokládám, že nedošlo ani ke kontaktu se sliznicí oka, nebo úst. Kromě toho i pravděpodobnost, že zrovna toto klíště bylo infekční je poměrně nízká (borelie obsahuje ca 20-30% dospělých klíšťat). Takže infekce klíšťaty přenášeným onemocněním bych se neobával. S pozdravem Václav Hönig

418

veronika

Vytvořeno: 27.5.2013

Hezký den, ráda bych se zeptala, jaké je riziko nákazy přenášené klištětem, např. boreliozou, když jsme omylem na sedačce sáhla do kaluže s krví. O chvilku později jsem zjistila, že šlo o krev z rozkřábnutého opravu nacucaného vypadlého klíštěte jednoho z našich mazlíčků. Mám od dětství extremně vysušené ruce, ale otevřenou ranku jsme si na dlani nenašla, přesto mám obavy, jelikož jsme v 5 týdnu těhotenství. Dlaň, kterou jsem se krve dotkla, jsme si ihned omyla horkou vodou a pro jistotu otřela jodisolem. Je tu tedy riziko nákazy? Měla bych informovat svého gynekologa a po určitém čase si nechat zjistit protilátky? Za laskavou informaci předem moc děkuji. V.K.

417

Vložení příspěvku