Diskuze

Dotaz 206

Václav Hönig

Vytvořeno: 30.5.2013

Dobrý den, Délka sání má opravdu na pravděpodobnost přenosu vliv. Hlavní problém klíšťaty přenášených onemocnění je zejména v tom, že mají velmi nespecifické příznaky. Příznaky Vámi popisované, by mohly znamenat onemocnění klíšťovou encefalitidou, Lymeskou boreliozou nebo lidskou granulocytární anaplazmózou (ehrlichiozou). Minimálně mi nepřijde, že je možné je předem vyloučit. Protilátky, které by infekci prokázaly, se obyčejně tvoří již 2.-3. týden po infekci, nicméně v odůvodněných případech, je možné podat antibiotika proti bakteriím způsobujícím Lymeskou boreliozu (případně ehrlichiozu) preventivně. To je ovšem výhradně v kompetenci lékaře, který bere v potaz všechny okolnosti. S přáním rychlého a bezproblémového uzdravení ať již je onemocnění jakéholi původu, Václav Hönig

412

Silvie

Vytvořeno: 30.5.2013

Dobrý den, v neděli -tj před čtyřmi dny si manžel našel vzadu na stehnu klíště. Bylo poměrně velké, běžným okem bylo vidět jak tělo tak i nohy. Klíště jsem postupně polila Betadinem, potom Alpou a nakonec lihem, protože se nechtělo vůbec pustit. Zkoušela jsem to přímo kleštěmi na klíšťata co používá manžel na psa.Protože jsem ho opravdu nikdy nevytahovala a nemám s tím tedy žádné zkušenosti, tak jsme tedy nechali klíště vytáhnout na pohotovosti, kde to šlo sestřičce vytáhnout tamponem namočeným v mýdlové vodě. Možná bylo mrtvé po mém zmixování desinfekcí. Paní doktorka říkala, že se má manžel hlídat, že ho tam musel mít dlouho. A právě pojem \\\\\\\"dlouho\\\\\\\" mi dělá velké starosti. Hned ten den dostal manžel teplotu kolem 38°C. Ráno šel k obvodní lékařce kde mu naměřili 37,3 a zvýšený tlak, což nemusí souviset, občas na něho trpí. Ránu zkontrolovala, konstatovala, že je klidná, vzala mu CRP, to bylo nízké. Zkontrolovala krk, jestli nezačíná angína a to taky vyloučila. Podotýkám, že před pár dny manžel dobral tří měsíční kůru Luivacu, léku na podporu imunity, takže by měl být teoreticky v nějakém ochranném pásmu právě proti angínám a podobný nemocem. Paní doktorka ho poslala domů s tím, že krevní testy se dají dělat až za 8 týdnů. Což mi přijde hrozně pozdě, na několika odkazech jsem našla dřívější údaje. Dnes je tedy čtvrtek, teploty jsou od neděle nepřetržitě kolem 38, provází je bolest hlavy a únava. Poradíte nám prosím co dělat? Hrozně se bojím, že něco zanedbáme a pak budu příliš pozdě. Moc předem děkuji za odpověď Silvie

411

Vložení příspěvku