Diskuze

Dotaz 201

Václav Hönig

Vytvořeno: 12.6.2013

Dobrý den, včasné odstranění klíštěte je rozhodně správný krok - čím kratší doba sání, tím menší pravděpodobnost přenosu infekce. Jaká je přesně prevalence patogenů v klíšťatech v Libereckém kraji mi není známo, nicméně v případě borelií se pohybuje okolo 10 % u nymf a 20-30 % u dospělců. V případě klíšťové encefalitidy se jsou velké lokální rozdíly vůbec ve výskytu patogenů. Nicméně v ohniscích nákazy se prevalence pohybuje do 1 %. Liberecký kraj nepatří mezi ty s vysokým výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou. Podráždění v místě přisátí je běžná reakce na sání klíštěte, nicméně skvrna by se neměla zvětšovat, nabývat charakteru tmavě rudého okraje a světlého středu - v tom případě by se mohlo jednat o příznak Lymeské boreliozy. Lékař definitivně zjistí infekci až na základě průkazu přítomnosti protilátek, ty se ovšem vyvíjejí až ca 2-3 týdny po infekci. Antibiotika většina lékařů nasazuje při výskytu erythema migrans - výše popsené vyrážky. S pozdravem Václav Hönig

402

Iva Novotná

Vytvořeno: 12.6.2013

Dobrý den, před 3 dny jsem si našla klíště. Bylo větší, ale nebylo vůbec nacucené krví, hnědé tělíčko mělo placaté. Mohlo být přisáté chvilku, ale i 48hodin-nevšimla jsem si ho. Klíště mi vyndali bez problémů během pár vteřin v nemocnici. Stále mám ale v místě přisátí klíštětě menší červenou skvrnku (cca do 1cm), vypadá jako větší kousnutí od komára a svědí. Mám se znepokojovat a pokud zajdu k lékaři už teď, zjistí např. z vyšetření na CRP, zda by se mi měli podat antibiotika? Jaká je míra infikovaných klíštat v Liberceckém kraji? Pokud klíště nebylo nacucané krví-je to spíše pozitivnější zpráva nebo ne? Děkuji.

401

Vložení příspěvku