Diskuze

Dotaz 195

Václav Hönig

Vytvořeno: 24.6.2013

Dobrý den, vzhledem k některým příznakům nachlazení a zejména rychlému nástupu příznaků se domnívám, že Váš stav nesouvisí s přitátým klíštětem. Účinnou dávkou Zinnatu je cefuroxim, který by měl být účinný i proti původci Lymeské boreliozy. Infekci klíšťovou encefalitidou, která je virového původu a anatibiotika proti ní neúčinkují, nelze zcela vyloučit. Potvrdit tuto infekci by bylo možné za 2-3 týdny po infekci, na základě vzestupu titru protilátek. Každopádně by Váš ošetřující lékař o přisátém klíštěti měl vědět. S pozdravem a přáním brzkého uzdravení Václav Hönig

390

Alena Navrátilová

Vytvořeno: 24.6.2013

Dobrý den, v sobotu 22.6.jsme se vrátili z týdenní dovolené v Beskydech a já při koupeli (poledne) objevila přisáté klíště na stehně. Po dezinfekci Alpou (bohužel doma nic vhodnějšího nebylo) a po delší snaze (bylo opravdu hezky přisáté) se podařilo klíště beze zbytku vytáhnout.. Opět vydezinfikování, okolí rány cca 2 cm zarudlé, ale do večera se začervenání stáhlo na cca 2mm, které trvá dodnes.. Toto bych řekla, že je v pořádku, ovšem zarazilo mně, že jsem v noci dostala silnou zimnici, následně horečku 38,6°C, bolesti svalů, kloubů, cítila jsem se jako "přejetá" a silně unavená.. Což u mně není zvykem.. Další den (neděle) teploty přetrvávaly, obtíže taktéž - mírněno Ibuprofenem (teploty klesly, ale po vymizení účinku se opět vrátily), a navečer opět silná zimnice, pak opět horečka 38,8°C a v noci silné pocení, bolesti až menší křeče v nohách - prostě spíše chřipkové příznaky.. Mám trošku "chycený" nosohltan, slabou rýmu, v krku mě nebolí, polykám bez bolesti.. Dnes jsem pro jistotu navštívila lékařku, která si tyto příznaky nedává do souvislosti s přisátým klíštětem, ale mandle mám prý trošku "prosáklé", tak nasadila ATB - Zinnat 500mg co 12 hodin... Vysoké teploty přetrvávají, cítím se opravdu hodně mizerně, bolí mě snad všechno... Omlouvám se, že zatěžuji s dotazem, ale po přečtení článků, co všechno mohou klíšťata způsobovat, bych nerada něco zanedbala... Může i po léčbě těmito ATB dojít ke KE nebo jiné nemoci?..Mnohokráte děkuji za odpověď a přeji příjemný den... Navrátilová

389

Vložení příspěvku