Diskuze

Dotaz 192

Václav Hönig

Vytvořeno: 26.6.2013

Dobrý den, podle dostupných informací na Aljašce dosud nebyl potvrzen autochtonních onemocnění (v tomto státě získaných), ale pouze importovaných nákaz. Navíc přenos původce lymeské boreliozy jinými členovci než klíšťaty nebyl dosud prokázán. Borelie sice byli příležitostně nalezeny v krev-sajícím hmyzu, jednalo se ovšem spíše o náhodné záchyty - komár se zrovna nasál na hostiteli, který měl borelie v krvi a náhodně s krví nasál i bakterie. Nikdy však nebylo prokázáno, že by např. komáři byli schopni infekci předat na dalšího hostitele. V klíštěti ovšem bakterie prochází poměrně výraznými změnami, aby se vůbec mohla dostat ze střeva. Je tedy potřeba přizpůsobení jak ze strany bakteri, tak klíštěte. Prostředí jiných krev-sajících členovců je velmi odlišné, a proto je poměrně pochopitelné, že z jiných členovců než klíšťat k přenosu nedochází. S pozdravemn Václav Hönig

384

Tomas Bula

Vytvořeno: 26.6.2013

Dobrý den, momentálně se nacházím na Aljašce kde mě štípl komár, zvláštní je to že se červená skvrna s bílým vnitřkem objevila cca po 3hod od štípnutí byla totožná se skvrnami boreliozy na internetu a během ani ne 24hod zase zmizela a zůstal jen štípanec. Dost mě to zneklidňuje jelikož se mě nechce zbytečně brát antibiotika na 5 týdnů, ale v případě boreliózy bych vůbec neváhal... prosím o radu děkuji mnohokrát.

383

Vložení příspěvku