Diskuze

Dotaz 179

Václav Hönig

Vytvořeno: 16.7.2013

Dobrý den. klíště je samozřejmě lepší vytahovat co nejšetrněji, nicméně hlavní je klíště odstranit. Alpa vzhledem k přenosu patogenů určitě neuškodila, možná jen mohla zvýraznit podráždění kůže v místě přisátí. Lokální reakce na přisátí klíštěte je běžná, pokud se skvrna nebude zvětšovat a nabývat typického vzhledu s tmavými okraji a světlým středem, nejedná se o příznak lymeské boreliozy. S pozdravem Václav Hönig

358

Tomáš

Vytvořeno: 16.7.2013

Dobrý den, V neděli 14.7. jsem byl v lese na procházce. Po příchodu jsem se prohlédl a klíště nikde na těle nebylo. Dnes 16.7. jsem si na stehnu našel klíště které nebylo vůbec napité soudím dle velikosti. Takže nejspíše se přisálo někdy v průběhu pondělí ? Ovšem při vytahování se mi ho povedlo zmáčkout trošku více než bych chtěl. Tělo sice zůstalo neporušené, nebo alespoň porušeně nevypadalo, a po setření tamónem byl suchý a čistý, jsem nakonec klíště vytáhl. Ránu jsem před i po vydesinfikoval alpou. Bohužel doma nic jiného nebylo. Místo zakousnutí je rudé s postupným zesvětlením. Celé začervenání má průměr 1cm. Má otázka zní zdali jsem tou alpou nemohl více přiškodit. Jak přilepšit. A zdali při mém nezdárném vytahování jsem mohl donutit klíště "vyvrhnout" do rány. Popř. může klíště zemřít po přísátí ? A v takovém případě může vyvrhnout do rány něco? Mě totiž moc živé nepřišlo. Děkuji za odpověd

357

Vložení příspěvku