Diskuze

Dotaz 173

Václav Hönig

Vytvořeno: 09.8.2013

Dobrý den, pokud se Vám podařilo odstranit části klíštěte vyčnívajícíc nad kůži. tak v kůži zůstala jen části ústního aparátu klíštěte. Patogeny se však vyskytují převážně v jiných částech klíštěte (střevo, slinné žlázy), které jste odstranila. Z pohledu přenosu infekce tedy nepředstavuje zbytek klíštěte v kůži zvýšené riziko. Tělo si stímto zbytkem snadno poradí. Z krve se prokazují protilátky, proti původcům boreliozy a klíšťové encefalitidy, které se v krvi tvoří ca 2. až 3. týden po infekci - až po tomto období má tedy cenu přítomnost protilátek testovat. Ideální je test udělat jednou před uplynutím této doby a jednou po jejím uplynutí a titr protilátek porovnat. V případě léčeného onemocnění, nebývají ani u těhotných pozorovány negativní následky na matku ani dítě. Ze samotného přisátí klíštěte by také nemělo hrozit žádné jiné riziko, kromě přenosu patogenů. S pozdravem Václav Hönig

346

Anna

Vytvořeno: 09.8.2013

Dobrý den, jsem v 5. měsíci těhotenství a měla jsem u chodidla klíště - buď tam bylo 1 nebo 2 dny, bylo menší a šedé. Vydezinfikovala jsem ho alpou a odstarnila pinzetou, zůstala tam bohužel část obou kusadel (hlavičky snad né). Sice mám Jodisol, ale nechtěla jsem ho tam dávat, jelikož v těhotenství se dezinfekce nemá používat. Je to teprve týden, místo sleduji, zatím se z toho šťourání pinzetou vytvořil malinký stroupek - nic víc, žádný flek se zatím netvoří. Chci se zeptat, zda nevadí, že jsem tam nechala kusadla - i kdyby to byla hlavička, což asi nebyla - a zda a kdy si mám nechat vyšetřit krev - na boreliozu a encefalitidu. Taky se chci zeptat, zda i když krev na boreliozu a encefalitidu vyjde negativně, zda to klíště či případně kusadla nemohou nějak špatně ovlivnit do budoucna miminko. Děkuji za odpověď.

345

Vložení příspěvku