Diskuze

Dotaz 147

Václav Hönig

Vytvořeno: 31.3.2014

Dobrý den, podle popisu se skutečně jednalo larvy klíšťat. Typicky se vyskytují spíše později na jaře, ale vzhledem k letošní podivné zimě, je možný výskyt i nyní. Samice klíšťat kladou několik tisíc vajíček na jedno místo. Z vajíček se pak líhnou larvy, které hledají hostitele v místě nakladení. Proto je jich tolik najednou. Tato stádia se mohou výjimečně na člověka přisát (typicky na místa s hodně jemnou kůží - doporučuji pečlivě prohlédnou podkolení jamky, třísla, podpaží apod.). Tato stádia klíšťat mohou teoreticky také přenášet patogeny (dostanou je od samice jako vajíčka), nicméně promořenost larev patogeny (ne více než 0,1 % u klíšťové encefalitidy, u lymeské boreliozy není jisté, zda vůbec k přenosu ze samice na vajíčka dochází) je výrazně nižší než u nymf a dospělců (do 1 % u klíšťové encefalitidy, 10-20% u lymeské boreliozy). Riziko nákazy tedy není úplně nulové, ale velmi nízké. S pozdravem Václav Hönig

294

Michal Daněk

Vytvořeno: 31.3.2014

Dobrý den, včera se mi podařilo sednout si na louce do něčeho, co bych pro nedostatečnou znalost termínů popsal jako klíštěcí hnízdo. Tedy po asi desetiminutovém sezení v trávě jsem měl na nohou na zhruba 10cm2 odhadem sto malinkatých potvor. Samozřejmě následoval úprk domů, sprcha a důkladná prohlídka s jedním odhaleným přisátým jedincem. Mám za to, že se jednalo o první larvy, které dle dostupných údajů nesají na člověku. Chtěl bych poprosit o informaci, zda se klíšťata líhnou po takto obrovských skupinách a zda jsou pro člověka v tomto stadiu vývoje nějak nebezpečná. Děkuji za Váš čas.

293

Vložení příspěvku