Diskuze

Dotaz 144

Václav Hönig

Vytvořeno: 10.4.2014

Dobrý den, klíšťata sice mohou přenášet řadu nákaz, ovšem pravděpodobnost přenosu není 100%. Lymskou boreliozou je infikováno ca 10-30 % klíšťat a klíšťovou encefalitidou ca do 1 %. Samozřejmě je potřeba být na pozoru, ale není nutné se zbytečně strachovat dopředu. Bohužel definitivní průkaz infekce je možný až na základě přítomnosti protilátek, které se vytvoří až - ca 2-3 týdny po infekci. Pokud jste se klíštěte nezbavila, můžete ho dát otestovat na klíšťaty přenášené patogeny ve specializované laboratoři (např.http://www.gentrend.cz/detekce-klistaty-prenasenych-patogenu). V případě negativního výsledku vyšetření klíštěte je infekce člověka v podstatě vyloučena. Doporučuji syna sledovat, kdyby se náhodou objevily nějaké příznaky, tak neprodleně navštívit lékaře a obeznámit ho s tím, že syn měl klíště, kdy a kde. I kdyby k infekci došlo, lymeská borelioza je v naprosté většině případů dobře zvládnutelná antibiotiky a klíšťovou encefalitidu snášejí děti mnohem lépe než dospělí (takže odklad vakcinace na klidnější období je rozhodně rozumný). S pozdravem Václav Hönig

288

Michaela

Vytvořeno: 10.4.2014

Dobrý den, dnes jsem našla svému chlapečkovi (1Rok) klístě přímo na spodním víčku mezi řasamy. Trvalo dlouho než jsme ho vytáhly cca 40min, ničím to nešlo, pořád se držel, nakonec mi ho vytáhla paní co pracuje v lékarně.(Naše dr. už nebyla v ordinaci) paní ho vytáhla také po nějaké době speciální pinzetkou zelenou, klíště ještě žilo. Mám strašný strach po tom co se s tím klíštětem tolik hýbalo, že tam mohl plivnout tu infekci.Navíc tak těsně u oka :-( za jak dlouho se pozná z krve, že malý ma infekci? Můžu si o krevní rozbor zažádat sama? Nechci čekat na to, až se něco stane, starší syn je očkovaný, a malého chci taky ale až příští rok, ted má těch očkování spoustu.Jako malá jsem měla klíště přímo v bělmu u zorničky,vytáhla mi ho dr.na očním.Vše bylo bez komplikaci, tak se modlím, aby byl i malý.Moc děkuji za Vaši odpověd.Nashledanou

287

Vložení příspěvku