Diskuze

Dotaz 134

Václav Hönig

Vytvořeno: 16.5.2014

Dobrý den, ano nejsem lékař, ale pokusím se okomentovat z pohledu člověka, který se zabývá klíšťaty přenášenými nákazami a přidat několik možná trochu obskurních nápadů z této oblasti, které by teoreticky mohly mít spojitost. Nejdná se o pokus diagnostikovat na dálku, ale spíše o nástin možných, méně známých alternativ. Bohužel obdobné případy jako Váš se ve spojistosti s lymeskou boreliozou objevují. Pokusím se ze svého pohledu okomentovat to, co píšete. IgM protilátky obecně ukazují na kautní infekci, nicméně v případě boreliií mohou někdy přetrvávat dlouhodobě. Přímý průkaz boreliové DNA pomocí PCR má obecně poměrně malou záchytnost. Negativním výsledkem nelze zcela vyloučit, že se borelie v těle nevyskytují (jinde, než odkud byl odebrán vzorek, v místě nepřístupném antibiotikům). Čili je opravdu možné, že za Vašimi obtížemi stojí borelie. Předpokládal bych ale nějakou reakci na antibiotika - ústup příznaků, snížení titru protilátek. Teoreticky je možné vyšetřit i intratekální protilátky (protilátky vytvářené v centrlním nervovém systému) - to by naznačilo souvislost neurologických příznaků s boreliemi. Vyrážka, kterou popisujete, byla definitivně identifikována jako erythema migrans - příznak lymeské boreliozy? Jako alternativní příčiny vidím možnost jiného klíšťaty přenášeného onemocnění: méně známé a méně frekventované borelie - Borrelia bissetii, B. myimotoi, Anaplasma phagocytophilum - ty by měly reagovat na podávaná antibiotika; případně Rickettsiozy - to jsou intracelulární bakterie (pokud působila intracelulárně pronikající antibiotika); další možností jsou Babesie - to jsou intracelulární protozoa, na která jen podání antibiotik také nestačí; v úvahu přichází i celá řada virů přenášených klíšťaty a jinými členovci. V vztahu k těmto možnostem by bylo dobré mít inofmace o krevním obrazu, případně jaterních enzymech. V úvahu připadají i ko-infekce výše zmíněnými patogeny nebo kombinace s jinou infekcí případně s nějakým systémovým onemocněním. Předpokládám, že jste v péči specializovaného infekčního pracoviště? Ještě mě tedy napadla už trochu sci-fi možnost - pokud jste do Francie cestoval letadlem, může se jednat třeba i o nějaké onemocnění se zcela jným geografickým výskytem, ke kterému jste přišel na letišti. Chápu, že je tato zdravotní situace velmi frustrující, přeji ať se ji podaří co nejdříve vyřešit. S pozdravem Václav Hönig

268

Pavol

Vytvořeno: 16.5.2014

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadom škvrny po uštipnutí hmyzom (nie je vylúčené, že to bol práve kliešť, kt. ma uštipol). 16-17. Apríla 2013 som bol na výlete v S-V oblasti Francúzska a krátko na to sa mi vytvorila hnedá vyrážka s priemerom cca 7 mm a o 2 týždne na to som začal mať chrípkové príznaky bez horúčky. Po 3 týždňoch nastúpila bolesť hlavy silná permanentná bolesť hlavy v zadnej časti hlavy, kt. trvá už rok a hneď nastúpili aj pamäťové problémy. Vyrážka sa s atb liečbou zmenšila, no nikdy nezmizla. Ešte pripomeniem, že som mal pozit. imunoblot na borelie v IgM triede a stále ho aj mám, no IgG bolo vždy negatívne. Ako si vysvetliť, že ten štípanec nezmizol doposiaľ? Pcr na borelie som mal negatívne, no mal som aj bolesti kĺbov a mám šialené brnenie, akoby mi niečo trhalo nervy a z neurologického hľadiska som podľa testov úplne v poriadku. Bol som aj liečený ceftriaxonom, no nepomohlo. Zaberajú iba intracelulárne pôsobiace atb aj to v krátkom časovom horizonte, lebo keď ich beriem dlhšie, tak nepôsobia. V poslednej dobe sa mi vytvorili aj akoby škrabance na 2 častiach tela. Viem, že nie ste lekár, ale neviete, čo by to mohlo byť. Je to totiť ubijajúce a som totálne kvôli tomu zničený. Ďakujem vopred za radu.

267

Vložení příspěvku