Diskuze

Dotaz 130

Václav Hönig

Vytvořeno: 06.6.2014

Dobrý den, virus klíšťové encefalitidy se opravdu přenáší poměrně rychle po přisátí klíštěte. Je tedy možný i přenos z takto poměrně rychle odstraněného klíštěte. Přeočkování je obecně dooručováno nejdéle do 5 let od posledního očkování. Velmi pravděpodobně i po 6 letech máte ještě protilátky z předchozího očkování, nícméně výrobce již (vzhledem k vysoké individuální variabilitě imunitní odpovědi) již nemůže 100% garantovat účinnost protilátkové ochrany proti infekci. Nicméně, bylo prokázáno, že i nižší než ochranný titr protilátek má pozitivní efekt napřípadný průběh onemocnění (i malé množštví protilátek může zabránit komplikovanému průběhu onemocnění). Zarudunutí v místě přisátí, neříká níc o pravděpodobnosti nákazy klíšťovou encefalitidou. Pravděpodobně se jedná jen o reakci na přisátí klíštěte. Pokud by se v místě sání objevil rostoucí flek, se světlejší středem, mohlo by se jednat o reythema migrans - příznak lymeské boreliozy. V tom případě doporučujeme co nejdříve vyhledat lékaře. Co se týká dezinfekce, doporučujeme místo přisátí dezinfikovat před i po odstranění klíštěte běžnou dezinfekcí. Tento zásah sice nezabrání šíření infekce, která by se případně z klkíštěte již přenesla, ale alespoň zabrání případnému sekundárnímu zánosu infekce z venčí. S pozdravem Václav Hönig

260

Robin

Vytvořeno: 06.6.2014

Dobrý en včera večer se do mě zakouslo klíště do třísla, bylo zakouslé max 2 hodiny. odstraněno bylo ihned po zjištění nicméně se mi udělal rudý flíček a jsem trochu skeptický zda jsem nemohl chytit i po tak krátké době klišťovou encefalitidu, očkovaný jsem byl, ale je to již 6 let tak nevím zda mi to bude něco platné. Tímto jsem se chtěl zeptat zda je pravděpodobnost že jsem chytil encefalitidu možná a pokud můžete poradit zda si to zasažené místo mám něčím namazat jako prevenci. Děkuji Robin

259

Vložení příspěvku