Očkování proti klíšťové encefalitidě

Jak se chránit před klíštětem

Nejúčinnějším preventivním opatřením proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování. Toto očkování je velmi účinné a prakticky bez vedlejších účinků. Jedná se o jedno z nejbezpečnějších očkování vůbec.

Pro 100% účinek je však důležité zachovávat vakcinační schéma (časové intervaly mezi jednotlivými dávkami, absolvování všech přeočkování). Po typicky 3 ůúvodních dávkách vakcíny, je nutné přeočkování provádět po 3–5 letech. Zde platí, že čím starší člověk je, tím dříve by se měl nechat přeočkovat. Obecně je i možné si nechat zkontrolovat titr protilátek.

Na trhu jsou dostupné 2 vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME Immun (výrobce Baxter) a Encepur (výrobce Novartis). Obě vakcíny mají i své varianty pro děti, očkovat je možné děti již od 1 roku. Děti ovšem onemocnění snášejí obecně mnohem lépe než dospělí. Pokud tedy očkujeme své děti, neměli bychom zapomenout ani na sebe.

Pokud trávíte alespoň nějaký čas ve volné přírodě, nelze něž očkování doporučit. Ohniska klíšťové encefalitidy se postupně rozšiřují a kromě tradičních oblastí jako Jihočeský kraj, povodí Berounky, Ostravsko, okolí Brna se vyskytuje stále více případů například i na Vysočině.

Další obecné informace naleznete například zde, se specializovanými dotazy se mohou lékaři obrátit například na poradnu České vakcinologické společnostiKomentáře k článku