Klíšťová encefalitida u dětí a dospělých - příznaky, diagnostika, léčba, očkování

Jaké jsou příznaky tohoto infekčního virového onemocnění mozku? Jak se léčí? A je očkování účinné? Odpověďmi na tyto a další otázky ohledně klíšťové encefalitidy se zabýváme v dnešním článku.

Co je to klíšťová encefalitida?

Klíšťovou encefalitidu způsobují viry, které na člověka přenese klíště během sání krve. Tomuto onemocnění se také říká klíšťový zánět mozku, protože napadá nervový systém mozku a mozkové blány.

Příznaky a průběh klíšťové encefalitidy

INKUBAČNÍ DOBA. Inkubační doba onemocnění je přibližně 7-14 dní od nakažení. V tomto období nejsou zjevné žádné příznaky. Poté následují DVĚ FÁZE průběhu onemocnění.

1. FÁZE - PŘÍZNAKY. Po uplynutí inkubační doby na sobě člověk začne pozorovat první příznaky, které jsou velmi podobné netypickému virovému onemocnění dýchacích cest. Jde o horečky, bolesti kloubů a svalů, nevolnost, nechutenství, únavu a tuhnutí šíje. Tato první fáze obvykle trvá do 5 dní a snadno si jí člověk zamění s klasickým nachlazením případně chřipkou. Po první fázi může dojít na pár dní ke zlepšení příznaků.

2. FÁZE - PŘÍZNAKY. Během druhé fáze dochází k napadení centrálního nervového systému virem a projevy jsou následující: intenzivní bolest hlavy, tuhnutí šíje, závratě, nervová obrna, poruchy spánku a orientace, třes, zvracení. Tento stav nepřestává po dobu dvou až tří týdnů. Intenzita příznaků v druhé fázi je závislá na odolnosti organismu daného člověka. Důležitý a nutný je klid na lůžku. Často dochází k hospitalizaci pacienta. Druhá fáze může na člověku zachovat trvalé následky.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida se v první fázi projevuje jako chřipka. Nejlepší prevencí je očkování.

Léčba klíšťové encefalitidy

Klíšťovou encefalitidu nelze léčit. Lékaři mohou pouze zmírnit její příznaky, nikoli léčit příčinu. Doposud totiž neexistují účinné léky (virostatika). Léčba i průběh této nemoci jsou komplikované a záleží na odolnosti organismu, jak si s chorobou poradí.

Antibiotika jsou v případě klíšťové encefalitidy neúčinná. Jedná se o virový zánět mozku. Tlumit lze pouze příznaky - již zmíněné silné bolesti hlavy, vysoké teploty a podobně. U vážných případů je možné podávat i kortikoidy, které zmírní otok mozku.

Délka hospitalizace a rekonvalescence

Léčba klíšťové encefalitidy je náročná a zdlouhavá. Nemocný může být hospitalizovaný i několik týdnů. Stejně tak rekonvalescence může být záležitostí týdnů až měsíců. Délka onemocnění je závislá na průběhu onemocnění.

Trvalé následky klíšťové encefalitidy

Na některých pacientech může klíšťová encefalitida zachovat i trvalé následky a nikdy u nich nedojde ke 100% uzdravení. Pro ně může toto onemocnění znamenat odchod do invalidního důchodu.

Očkování proti klíšťové encefalitidě, cena a prevence

Očkování. Nejlepší prevence je očkování a to ideálně dostatečně dlouho před začátkem jara. Aby bylo očkování účinné, je potřeba absolvovat všechny tři části vakcinace. Celkem vás to bude stát přibližně 2 000 Kč.

Prevence. Snižte pravděpodobnost setkání s klíštětem a tím i možnost nakažení klíšťovou encefalitidou, lymeskou boreliózou a dalšími nemocemi. Přečtěte si náš článek "Jak se co nejlépe chránit před klíšťaty".

Klíšťová encefalitida u dětí

Onemocnění u dětí. Oproti dospělým a seniorům probíhá toto onemocnění u dětí relativně mírně. Nelze to ale říct ve 100 % případech. I u dětí může klíšťová encefalitida zanechat celoživotní následky. Průběh nemoci může vypadat u každého dítěte trochu jinak. Někdy se třeba projeví pouze první fáze. Vždy je v případě příznaků důležité navštívit lékaře a sdělit mu, že dítě mělo klíště.

Prevence u dětí. Jen zřídka se klíšťovou encefalitidou nakazí malinké děti do čtyř let věku. A jaká je prevence u dětí? Hlavně se vyhnout potenciální možnosti nakažení. Od jednoho roku věku je možné dítě chránit očkováním.

banner-objednavka-vysetreni-klistete.jpg   

Našli jste si klíště? Chcete mít jistotu, jestli nebylo nakažené? Zašlete nám ho do laboratoře na vyšetření. Do 3 pracovních dnů vám přijdou výsledky a vy tak budete vědět, jak jste na tom. Vždy je lepší v případě nakažení navštívit lékaře dříve nežli později.Komentáře k článku