Klíště u psa a kočky - nemoci, prevence

Přisáté klíště na psovi a kočce představuje zdravotní riziko nejen pro zvíře, ale i pro jeho páníčka. Jaká onemocnění hrozí a jak rizika eliminovat?

Nakazit se může i člověk

Z klíštěte, které si domů přinese váš mazlíček, se můžete nakazit i vy nebo vaše děti. Nejčastěji k tomu dochází při neopatrném odstraňování klíštěte z psa nebo kočky. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy nacucané klíště ze zvířete odpadlo. Malé dítě pak v domnění, že jde o bonbon, klíště cucalo nebo dokonce i rozkouslo. Zní to možná odporně, ale opravdu i takovéto situace se stávají.

Jaká onemocnění může mazlíček z klíštěte chytit?

Klíšťata na psy a kočky přenáší bakterie, viry, prvoky (protozoa) i hlístice (nematoda). Je prokázán přenos až 150 druhů infekcí z klíšťat na zvířata. My zde dnes zmíníme tři hlavní onemocnění, které páníčky většinou zajímají nejvíce.

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je přenositelná i na vaše domácí mazlíčky. Představuje vážnou chorobu. Pokud jí neodhalíte včas, může dojít až k úhynu psa či kočky. Nemoc se neprojeví hned. Příznaků si u svého mazlíčka můžete všimnout klidně až za pět měsíců od infikování. U některého zvířete se první dvě fáze obejdou zcela bez příznaků. O to hůř, když je lymeská borelióza diagnostikována až ve třetí fázi. Laboratorní vyšetření klíštěte těmto komplikacím pomáhá předcházet. Včasné zjištění přítomných virů totiž iniciuje dřívější léčbu. Více o lymeské borelióze

Nejčastější příznaky

● akutní zánět kloubů

● otoky

● kulhání

● horečka

● nechuť k jídlu

● apatie

Klíšťová encefalitida

Toto onemocnění je u psů a koček poměrně vzácné. Klinické příznaky u zvířete jsou velmi podobné těm u lidí. Mazlíček je ale snáší mnohem hůře. Klíšťová encefalitida má u psů a koček většinou závažný průběh, kdy dochází velmi rychle k úmrtí. V některých případech se může objevit jeho mírnější forma podobná obrně. Více o klíšťové encefalitidě

Nejčastější příznaky

● zvýšená teplota

● nechutenství, nevolnost

● únava

● podráždění

● snížení hybnosti - částečné případně celkové ochrnutí končetin

● špatná koordinace

● svalové záškuby

● ochrnutí obličejových nervů

Babesióza

Babesióza způsobuje rozpad červených krvinek. Ze začátku se může projevovat nenápadně - únava, střídání zvýšené teploty s normálním stavem. Později jde o těžké onemocnění a rychlým kolapsem.

Nejčastější příznaky

● horečka

● slabost, únava

● chudokrevnost

● krev v moči (moč má tmavě červenou barvu)

● zvracení, průjem (žlutá barva exkrementů)

● záchvaty podobné epilepsii

● špatná koordinace

Prevence

O tom jak se co nejlépe chránit před klíšťaty, jsme už psali v předchozím článku. Jak ale ochránit mazlíčky?

 Antiparazitika pro psy a kočky. Pořiďte psovi a kočce kvalitní protiparazitární ochranu ve formě obojku nebo pipety (spot-on). Ty nejlepší vydrží účinkovat až 8 měsíců. A pozor, nikdy přípravky psovi a kočce nezaměňujte. Psí obojky mohou být pro kočky toxické. Kvalitní antiparazitika pro psy a kočky seženete u našeho partnera, ověřeném e-shopu www.vaschovatel.cz.

 Vyšetření klíštěte. Nečekejte na první projevy nemoci. Nechte klíště vyšetřit. Pro úspěšnou léčbu řady nemocí je nejdůležitější včasná diagnóza a okamžité zahájení léčby.

banner-objednavka-vysetreni-klistete.jpg 

Nevíte, jak vyndat vašemu mazlíčkovi klíště? Více informací najdete v článku "Jak správně odstranit klíště u psa a kočky?".

Při podezření na jakékoli zmíněné onemocnění navštivte neprodleně veterinárního lékaře!
Komentáře k článku