Klíšťata zaplavují horské oblasti

I v horských oblastech může číhat nebezpečí v podobě encefalitidy či lymeské boreliozy. 

Na vině je oteplování

Klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliozou se můžete nakazit už i v horských oblastech.  Na výskyt klíštat má vliv zvýšení průměrné roční teploty a vlhkosti. Právě kvůli změně klimatu lze klíště najít v mnohem vyšších nadmořských výškách než tomu bylo doposud.

Riziková místa výskytu

Za nejplodnější místo výskytu můžeme považovat především listnaté a smíšené lesy, spolu s porosty křovin. Teplé a vlhé prostředí je pro klíšťata doslova ráj. Za riziková místa jsou považovány také okraje vodních toků, zahrad a neudržovaných pastvin. 

V horských oblastech dávejte pozor především v době zvýšené aktivity klíšťat. Jedná se o rozpětí měsíců duben až listopad. V této době, byste měli být velmi obezřetní a dodržovat několik preventivních opatření. 

Vyšetření klíštěte

V případě, že na sobě přece jen zpozorujete klíště, nepanikařte. Dle přehledného návodu klíště odstraňte. Odstraněné klíště je možné následně nechat v naší laboratoři vyšetřit na přítomnost nejvýznamnějších patogenů způsobujících lymeskou boreliozu, klíšťovou encefalitidu či lidskou granulocytární anaplazmózu. Nečekjte na první příznaky onemocnění a nechte si klíště vyšteřitKomentáře k článku