Klíšťata už se naplno probudila. Suché teplé počasí je pro ně ideální

Aktivita klíšťat je v letošním roce opravdu vysoká. Od začátku klíšťové sezóny se drží na nejvyšších stupních 9 a 10. Odborníci varují, že prázdninové měsíce nebudou výjimkou.

Hlavní sezóna klíšťat

Detailně jsme o aktivitách klíšťat v průběhu jednotlivých období v roce jsme psali v předchozím článku. Hlavní sezóna klíšťat se pohybuje v rozmezí dubna až září. V tomto období také pravidelně Český Hydrometeorologický ústav vydává hlášení a poskytuje předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky, které závisí na počasí, teplotě, vlhkosti i tlaku.

Nejvyšší stupně 9 a 10

Během hlášených vysokých stupních 9 a 10 není doporučeno vstupovat do smíšených a listnatých lesů a odborníci nabádají ke zvýšené opatrnosti, pohybu pouze po zpevněných cestách, používat repelent a večer i ráno se pravidelně prohlížet. Výběr vhodného místa a následné zakousnutí klíštěti totiž trvá přibližně 6-8 hodin.

Měli jste už letos klíště?

Klíšťata se stávají odolnější a už se zdaleka nevyskytují jen v nížinatém reliéfu. Setkat se s nimi můžete i v horách. Klíště se dokáže zakousnout opravdu téměř kdekoli na lidském těle. Mějte to na paměti při prohlížení svého těla. Zároveň platí, že čím kratší dobu je klíště přisáté, tím se snižuje nebezpečí přenosu nakažlivých chorob, mezi které patří nejčastěji lymeská borelióza a klíšťová encefalitida.

pasmo-na-blog-kliste-detail.jpg

20–30 % bez příznaků v první fázi onemocnění

Průměrně je v České republice hlášeno téměř 5 000 případů onemocnění lymeskou boreliózou za rok. Z toho ve 20 až 30 % nejsou v počáteční fázi pozorovány žádné příznaky onemocnění. Díky tomu, že se léčba nepodchytí včas, přechází onemocnění do těžší formy. Včasná diagnóza a okamžitá léčba je základním předpokladem pro úspěšnou léčbu lymeské boreliózy.

Jak předejít zdravotním komplikacím

Čím delší dobu je klíště přisáté, tím větší riziko nákazy vzniká. Pokud najdete přisáté klíště, zajistěte jeho šetrné odstranění co nejdříve.

PŘESNÝ NÁVOD NA ODSTRANĚNÍ KLÍŠTĚTE NAJDETE ZDE  

Chcete si být jisti a nečekat s obavami, jestli flíček po klíštěti zmizí a bude vše v pořádku? Pošlete klíště na vyšetření. Výsledek obdržíte do 3 pracovních dnů od dodání klíštěte do laboratoře a v případě expresního vyšetření už za 1 den. V případě, že je klíště infikované, můžete zahájit léčbu mnohem dříve, než kdybyste navštívili lékaře až s prvními projevy nemoci.

 

banner-objednavka-vysetreni-klistete.jpg 

Mapa výskytu klíšťat infikovaných klíšťovou encefalitidou

Aktivita patogenního organismu závisí na podmínkách prostředí a také na geografických rysech přírodního ohniska. Následující mapu vypracovala Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie, Přírodovědecké fakulty, Univerzity Karlovy v Praze. Pro více informací přejděte na stránku Mapa výskytu klíšťat.

mapa-cr-vyskyt-klistat.jpgKomentáře k článku