Klíšťat přibývá. Může za to měnící se krajina

Infikovaných klíšťat v České republice za poslední roky přibylo. Jak je to možné?

Globální oteplování

Na první pohled se může zdát, že příčinou je globální oteplování. Jeho vliv na nárůst počtu klíšťat ale v tuto chvíli dle odborníků nelze vyvrátit ani doložit.

Oteplování a zvýšené teplotní průměry v posledních dvaceti letech mohou za to, že se klíšťata nachází i ve vyšších nadmořských výškách. Na klíště můžete narazit i na horách. Taková Šumava, Krkonoše i Jeseníky jsou tomu důkazem.

Zemědělská krajina

Za hlavní příčinu stoupajícího počtu klíšťat se dá považovat způsob, jakým se hospodaří se zemědělskou krajinou. Na půdě, na které se dříve hospodařilo, ale nyní se neudržuje, dochází k přemnožení drobných hlodavců i zvěře a v souvislosti s tím i klíšťat.

pasmo-na-blog-zemedelska-krajina.png

Jak tuto situaci řešit?

Řešením je vhodné hospodaření v zemědělské krajině. Důležitá je také péče o lesní porosty i další vegetaci. Jak zdůrazňuje profesor Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra AV ČR: „Přijde mi nesmyslné, aby majitelé zemědělské půdy dostávali dotace na to, že drží pole ladem. To je důvod, který zapříčiňuje dlouhodobé zanedbání krajiny, ale i pěstování monokultury."

Předpověď aktivity klíšťat

Odborníci umí aktivitu klíšťat předpovídat. Na portálu Českého hydrometeorologického ústavu můžete sledovat stupně aktivity klíštěte obecného na našem území, která závisí na počasí, teplotě, vlhkosti a tlaku. Škála od 1 (nejnižší riziko) do 10 (nejvyšší riziko) informuje o riziku napadení člověka nebo zvířete klíštětem. Ruku v ruce s tím se jedná o pravděpodobnost nakažení lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.

pasmo-na-blog-klistata-detail.png

Pokud víte, že se hodnota nachází na čísle 10, zbystřete. V toto období není doporučeno chodit do listnatých a smíšených lesů. Jestli plánujete procházku do přírody, použijte repelent a vhodně se oblečte. Základem jsou dlouhé kalhoty a kotníkové boty. Pohybujte se pokud možno pouze po vyšlapaných cestách.

Po procházce se prohlédněte a velkou pozornost věnujte dětem. Pozor by si měli dát senioři, jejichž imunita je nižší než u dospělého člověka. Tato věková kategorie patří mezi obzvláště ohroženou skupinu.

Prevence

Nejlepší prevencí je snížení pravděpodobnosti kontaktu s klíšťaty. Po příchodu domů se vždy zkontrolujte. Pokud se na vás klíště dostalo, nemusí to hned znamenat, že ho najdete přisáté. Zakousnutí mu trvá přibližně 6–8 hodin.

Našli jste si klíště?

Jak správně odstranit přisáté klíště se dozvíte na našich stránkách, kde najdete i fotodokumentaci a budete tak přesně vědět, co dělat. Přesný postup najdete ZDE.

Zdroj: www.flowee.cz Rozhovor s Prof. RNDr. Liborem Grubhofferem, CSc., hon. D.Sc.

kliste-na-bilem-pozadi.pngKomentáře k článku