Jak správně odstranit klíště?

(15.5.2014)

I přes chladnější a deštivé počasí je aktivita klíšťat vysoká. Informace o možnostech, jak se před napadením klíštětem chránit najdete v sekci Jak se chránit před klíštětem.

Co když už ale k přisátí klíštěte dojde? Nejdůležitější zásadou je odstranit klíště co nejdříve, což znamená i co nejdříve ho najít. Pravidelná pečlivá prohlídka celého těla po návratu z přírody, či jen zahrady, by měla být samozřejmostí.

Přisáté klíště a jeho okolí je vhodné před odstraňování klíštěte vydezinfikovat, klíště následně uchopit (ideálně speciální pinzetou) co nejblíže kůže a kývavými nebo krouživými pohyby odstranit (na směru nezáleží). Podrobný popis postupu včetně obrázkového doprovodu najdete zde.

Vytahování klíšťat vám mohou usnadnit i speciální přípravky k tomuto účelu určené – např. přípravek IXOSafe je gel, který po nanesení klíště znehybní, usnadní tak jeho vyndání a zároveň dezinfikuje. Přípravek je dodáván v balení se speciální pinzetou na klíšťata.

Odstraněné klíště je možné následně nechat v laboratoři vyšetřit na přítomnost nejvýznamnějších patogenů způsobujících lymeskou boreliozu, klíšťovou encefalitidu či lidskou granulocytární anaplazmózu. Vyšetření klíštěte je možné provést i po použití přípravku IXOSafe, či běžné dezinfekce – kompatibilita oveřena na metodice detekce používané v laboratoři společnosti GEN-TREND (www.kliste-prevence.cz).Komentáře k článku