Jak se co nejlépe chránit před klíšťaty

Často se nás ptáte, jak se před klíštětem obecným co nejlépe chránit. Dnes vám na tuto otázku odpovíme a prozradíme tipy, které zabírají nám, odborníkům na klíšťata.

Prevence je důležitá. Správným chováním snížíte pravděpodobnost přisátí klíštěte a možnost nakažení lymeskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou a dalšími nemocemi.

Klíšťat za poslední roky přibylo a jejich aktivita je i letos poměrně vysoká. Proto je potřeba chovat se obezřetně a předcházet přisátí dříve, než později řešit případné zdravotní komplikace.

① Vhodně se oblékejte

V přírodě noste světlé oblečení z hladkých materiálů, které klíštěti ztíží jeho uchycení. Tmavým oděvům se vyhněte.

② Používejte repelent

Nezapomínejte na repelent. Naneste ho především na spodní část nohou až po kolena. Účinnost na komáry trvá déle než na klíšťata. Počítejte tedy s tím, že pokud repelentní složka působí na bodavý hmyz 4 hodiny, klíšťata bude odpuzovat přibližně 2 hodiny. Aplikaci repelentu pravidelně během pobytu venku opakujte.

③ Pohybujte se po zpevněných cestách

Převážně v listnatých a smíšených lesích se pohybujte pouze po zpevněných cestách. Nesedejte a nelehejte si v porostech (a to ani s použitím podložky). Nevstupujte do bylinné vegetace a křovin.

les-pasmo-na-kliste.png

④ Prohlížejte se při pobytu venku

Během pobytu venku se čas od času prohlédněte. Pro snazší odhalení případného klíštěte poslouží světlá barva oblečení.

⑤ Zkontrolujte se po návratu domů

Pokaždé, když přijdete z přírody domů, prohlédněte se. Může se stát, že se klíště ještě nestihlo přisát. Zakousnutí mu totiž trvá přibližně 6-8 hodin.

⑥ Pozor na domácí mazlíčky

Vybavte svého psa a kočku antiparazitiky ve formě obojku nebo spot-on. U některých přípravků je potřeba aplikaci několikrát opakovat, jiné dokáží zvíře ochránit po celou sezónu. Přisáté klíště na domácím mazlíčkovi představuje riziko nejen pro něj, ale i pro vás. Více jsme pro vás sepsali v odkazu Klíště a domácí zvíře

Kvalitní přípravky seženete například na stránkách www.vaschovatel.cz. Seženete tam jak antiparazitika pro psy, tak antiparazitika pro kočky

psi-a-kocka-pasmo-na-kliste.png

⑦ Udržujte svou zahradu

Nenechte vaší zahradu dorůst do stavu džungle. Vysoká tráva poskytuje klíšťatům dostatečné množství stínu a vlhkosti. Tyto podmínky jsou pro jejich život ideální. Naopak posekané trávě a zastřiženým upraveným keřům se vyhýbají.

⑧ Sledujte aktivitu klíšťat

Český Hydrometeorologický ústav přináší pravidelně v období od dubna do října hlášení o aktivitách klíštěte obecného na našem území. Sledujte jejich předpověď a dbejte na aktuální doporučení.

 

Klíšťata jsou profesionálové v přežití a ve způsobu, jak si dokáží počkat na svou oběť. Pokud na sobě i přes veškerá doporučení najdete přisáté klíště, co nejdříve ho odstraňte. PŘESNÝ NÁVOD NA ODSTRANĚNÍ KLÍŠTĚTE NAJDETE ZDE.

Chcete li mít jistotu a včas se dozvědět, jestli nebylo klíště nakažené, zašlete ho k nám do laboratoře. Provedeme jeho vyšetření a do 3 pracovních dnů se dozvíte výsledky.

banner-objednavka-vysetreni-klistete.jpg Komentáře k článku