Chronická lymeská borelióza?

(20.4.2011)

Onemocnění lymeskou boreliózou je typické mnohotvárným klinickým průběhem od zcela bezpříznakového přes typickou boreliovou vyrážku (erythema migrans) po vážné poškození kloubů, nervového systému, kůže, srdce či dalších orgánů. Některé vážné příznaky mohou přetrvávat po roky a desetiletí, takový průběh onemocnění se pak bývá označován jako chronická lymeská borelióza. 

 

Chronická lymeská borelióza?

Onemocnění lymeskou boreliózou je typické mnohotvárným klinickým průběhem onemocnění od bezpříznakového průběhu přes typickou boreliovou vyrážku (erythema migrans) po vážné poškození kloubů, nervového systému, kůže, srdce či dalších orgánů. Některé příznaky mohou i dlouhodobě přetrvávat, takový průběh onemocnění se pak označuje jako chronická lymská borelióza.

Mechanizmus vzniku a udržování chronických příznaků není zatím přesně popsán, ale pravděpodobně se na něm účastní autoimunitní reakce organizmu. Ve zkratce jde o to, že reakce imunitního systému, původně zacílená proti boreliím, napadá v důsledku podobnosti povrchových molekul borelií a povrchových molekul některých tkání i vlastní tělo. Na vzniku chronických příznaků se pravděpodobně podílejí i borelie, které pravděpodobně za určitých podmínek přežívají antibiotickou léčbu.

Příznaky různých forem boreliózy však nejsou charakteristické výlučně pro toto onemocnění a při laboratorních testech se ve většině případů prokazují pouze protilátky proti boreliím. Průkaz protilátek však znamená pouze to, že se pacient s patogenem setkal a není to důkaz funkční závislost mezi infekcí boreliemi a klinickými příznaky. Odborníci se shodují, že řada případů jiných onemocnění je nesprávně diagnostikováno jako chronická forma lymeské boreliózy.Komentáře k článku