Netypický červený flek po klíštěti. Může jít o lymeskou boreliózu?
Objevil se vám na kůži červený flek v místě přisátí klíštěte? Pak by se mohlo jednat o jeden z příznaků lymeské boreliózy – typickou boreliovou skvrnu, známou jako erythema migrans. Ale pozor – ne každé onemocnění boreliózou se projeví klasickou „terčovou“ skvrnou s bílým středem a červeným okrajem. Existují i netypické skvrny, které mohou být na první pohled těžko rozpoznatelné jako boreliové.
Jak vypadá netypický boreliový flek?
Jedna z netypických boreliových skvrn se vyskytla u našeho rodinného příslušníka 4 týdny po odstranění přisátého klíštěte. Skvrna zpočátku vypadala spíše jako běžná vyrážka, která začala postupně tmavnout do červenofialové barvy (viz první obrázek). Na rozdíl od klasického vzhledu boreliového fleku tak chybělo bílé ohraničení.
Skvrna se dále vyvíjela a postupně vybledla až do podoby, kterou je možné vidět na druhém obrázku pořízeném 7 týdnů od přisátí klíštěte.
Proč se vyplatí testovat klíště?
Vytažené klíště bylo v naší laboratoři druhý den po vytažení vyšetřeno na virus klíšťové encefalitidy, lymeské boreliózy a ehrlichiózy. A výsledek? Klístě bylo infikováno lymeskou boreliózou. I přesto rodinný příslušník nevyhledal svou praktickou lékařku ihned, ale až po objevení červené fleku. Praktická lékařka ihned nasadila antibiotickou léčbu a zároveň otestovala krev na přítomnost protilátek (IgM a IgG) proti lymeské borelióze. Z výsledků krve vyplynulo, že infekce už skutečně v těle probíhá a nasazení antibiotik tak bylo správnou volbou.
Na co si dát pozor a kdy jít k lékaři?
- Jakýkoli červený flek po klíštěti – typický i netypický – konzultujte s praktickým lékařem.
- Krevní testy na protilátky proti borelióze jsou spolehlivé přibližně po 4-6 týdnech od přisátí klíštěte.
Chcete mít jistotu?
Pošlete klíště na laboratorní vyšetření a získejte výsledek do 3 pracovních dnů. Díky tomu může být případná léčba zahájena ještě před vznikem prvních příznaků.