Jak odstranit klíště!
Správný postup zde >>

Klíšťata sající na lidech jsou častěji infikovaná virem klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitidy je závažné onemocnění centrální nervové soustavy. Je vyvoláno virem klíšťové encefalitidy. Tento virus se se vyskytuje v přírodě, kde se přenáší klíšťaty přenášen mezi různými druhy zvířat, která většinou nevykazují žádné známky onemocnění. V případě infekce člověka, však může mít onemocnění velmi vážný průběh, někdy i s těžkými trvalými následky.

V přírodě se virus vyskytuje ohniskově – infikováno je ca 0–1 % klíšťat. Z nedávné studie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity vyplývá, že v Jihočeském kraji, který je známý hojným výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou, se virus vyskytuje přibližně v 0.5 % klíšťat.

Z výsledků soukromé laboratoře Gen-Trend, která nabízí testování klíšťat přisátých na lidech, případně domácích mazlíčcích na přítomnost viru klíšťové encefalitidy a dalších patogenů vyplývá, že v klíšťatech přisátých na lidech je prevalence viru v některých letech až 20× vyšší. Obdobné výsledky (až 20 % infikovaných klíšťat), získaly také například vědci v Německu (Süss et al. 2006).

Co je příčinou těchto rozdílů? S tím si vědci stále jště lámou hlavu. Testují se například hypotézy, že virus modifikuje chování klíšťat, která jsou následně aktivnější v hledání hostitele. Každopádně však toto zjištění znamená, že riziko přisátí infikovaného klíštěte na člověka je vyšší, než jaké je odhadováno z frekvence výskytu viru v klíšťatech sbíraných v přírodě.