Klíště a lymeská borelióza
- Lymeská borelióza je způsobena bakteriemi komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato. Borrelie patří mezi spirochéty, které jsou typické tenkými spirálovitými buňkami pohybujícími se vývrtkovým pohybem.
- Borelie jsou schopny přenosu z klíštěte na člověka již po 6-12 hodinách od přisátí klíštěte. Nicméně tato doba se zdá být ještě bezpečná, borelie ve většině případů ještě infekci nezpůsobí (imunitní systém si s nimi poradí). Po 24 hodinách a déle od přisátí klíštěte je již většinou množství a "připravenost" borelií natolik dostačující, že se infekce ve většině případů již rozvine.
- První příznaky onemocnění jsou pozorovatelné cca po 1–2 týdnech od přisátí klíštěte.
- První stadium onemocnění je provázeno nespecifickými chřipkovými příznaky: únava, teplota, malátnost, bolesti hlavy, svalů kloubů... U části pacientů se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická boreliová skvrna (erythema migrans).
- Ve 20–30 % případů přechází onemocnění do chronického a hůře léčitelného stádia: postižení centrálního nervového systému (neuroborelióza), chronické záněty kůže, záněty kloubů a šlach...
- Mohou být napadeny další orgány jako srdce, či oči.
- V České republice je každoročně hlášeno okolo 4000 případů Lymeské boreliózy.
- Léčba je účinná v ranném stadiu onemocnění. Podávájí se po dobu cca 10-14 dní antibiotika: doxycyklin (kontraindikován v těhotenství), amoxycilin, a další penicilinová antibiotika
Jak se účinně chránit?
- používat ochranné pomůcky při návštěve přírody (dostatečné oblečení, uzavřená obuv a repelenty)
- po příchodu domů se převléknout a prohlídnout
- prohlídnout se opět druhý den ráno
- klíště po vyjmutí z kůže uchovat (v případě podezření na infekci lze zaslat i po delší době do laboratoře na analýzu)