Adresa Hůry 149, 373 71 Rudolfov E-mail laborator@gentrend.cz Telefon 608 636 119

Změny aktivit klíšťat během roku

Věděli jste, že kromě zimních měsíců, kdy mrzne a země je pokryta sněhem, existuje neustále riziko, že chytneme klíště?

Klíšťata mohou být aktivní již od března do listopadu. Pokud venku nepanuje mráz, měli bychom chránit sebe, svou rodinu i naše domácí mazlíčky, kteří by mohli nezvaného hosta přinést domů.

rocni-obdobi.jpg

Český Hydrometeorologický ústav vydává pravidlné hlášení a předpověď aktivit klíštěte obecného na území České republiky. Každé pondělí a čtvrtek zveřejňují nebezpečí o možnosti napadení. Jejich předpověď zároveň zahrnuje míru pravděpodobnosti, nakolik se můžeme nakazit klíšťovou encefalitidou či lymeskou boreliózou.


Na škále od 1 do 10 se pak jednoduše dozvíte, jakou aktivitu klíšťat v daném období a lokalitě můžete očekávat. Pod pojmem aktivita klíšťat si představte počet klíšťat. Čím větší, tím je zároveň vyšší uváděné číslo.
Pro lepší přehlednost jsou čísla i barevně odlišena (od zelené jedničky po červenou desítku). Už z těchto barev lze na první pohled vyčíst míru nebezpečí.

Malé riziko: stupeň 1 a 2

Je vhodné se po procházce mezi listnatými a smíšenými porosty vždy prohlédnout, případně odstranit klíště a do přírody volit světlé oblečení z hladké látky. Toto pravidlo platí i pro další rizikové stupně.

Mírné riziko: stupeň 3 a 4

Doporučujeme používat repelent a vyvarovat zbytečnému sedání mezi porosty. Ráno i večer je nutná prohlídka celého těla.

Střední riziko: stupěň 5 a 6

Určitě opět používejte repelent a nevstupujte do křovin. Pravidelná prohlídka těla a případné odstranění klíštěte je nutností.

Vysoké riziko: stupeň 7 a 8

Pozor si dejte zejména na okraj lesa a jeho porosty, na okraj řek a potoků, na křoviny. Používejte repelent a pravidelně se prohlížejte.

Nejvyšší riziko: stupeň 9 a 10

Nedoporučujeme vstupovat do listnatých ani smíšených lesů. Pohybujte se pouze na zpevněných cestách. Použití repelentu a pravidelné prohlížení svého těla je nutností.

Český Hydrometeorologický ústav pravidelně tato hlášení poskytuje v období duben až říjen. Vše ale záleží na aktuálním počasí. V tom případě najdete aktuální informace o výši rizika již od března do listopadu.

Věříme že vám naše stránky pomáhají při řešení tohoto každoročně aktuálního tématu ať už díky poskytovaným informacím, nebo vyšetření klíšťat.

listnaty-porost.jpg

Vycházky do přírody jsou krásné a zdraví prospěšné. Nezapomeňte se však chránit před nežádoucími malými útočníky.